Pozornosť

Energetické nápoje? Zabudnite! Toto je skutočná megasila

Nevládzem, neviem, nepáli mi to, nepamätám si. Ako často to počúvame u našich detí? Únava, zlá nálada či nedostatok energie sprevádzajú mnohých školákov takmer denne. Preto siahajú po rôznych stimulantoch. Nemienia riešiť príčinu, chcú okamžité riešenie.

Podľa medzinárodnej štúdie HBSC o zdraví detí a tínedžerov, ktorá sa uskutočňuje vo vyše 50 krajinách sveta, až 10% slovenských chlapcov a 7% dievčat vo veku 11 rokov siaha pravidelne, minimálne raz týždenne, po energetických nápojoch. U 15-ročných je štatistika oveľa hrozivejšia, tam už sa energetickými drinkami pravidelne nalieva 32% našich chlapcov a 28% dievčat. V USA a Kanade je to až vyše 50% mladistvých! Manipulatívna reklama, populárni influenceri a perfektne zacielený marketing  len umocňuje u tínedžerov túžbu dať si nápoj, ktorý je trendy a sľubuje, že vyrieši všetky ich problémy – únavu, mizernú náladu i slabší športový výkon. Ale naozaj?     

„O škodlivosti energetických nápojov na dospievajúci organizmus sa veľa diskutuje v odborných kruhoch. Vo všeobecnosti, energetické nápoje obsahujú vysoké množstvo kofeínu, taurínu, cukru, umelých aróm, konzervačných látok. Práve vysoký obsah kofeínu je asi najviac problematický, môže viesť k neželanej hyperaktivite,  podráždenosti, úzkosti, poruchám spánku, bolestiam hlavy, brucha, srdcovej arytmii či zvýšenému tlaku. Mladý organizmus je vo vývoji, je extrémne citlivý na energetické stimulanty. Je to kritický vek, aj z pohľadu psychologického vývoja. Hrozí vybudovanie si určitej závislosti. O kombinácií s alkoholom ani nehovorím, pred tým absolútne vystríham,“ hovorí prodekan Lekárskej fakulty UK v Bratislave, Doc. MUDr. Juraj Jackuliak, PhD. 

Niektoré štáty, napríklad Litva, Švédsko či Poľsko, pristúpili k celoplošnému zákazu predaja energetických nápojov osobám mladším ako 18 rokov. V Británii a Nórsku je hranica predaja 16 rokov. Veľa sa o tom diskutuje aj na pôde EÚ,  na nebezpečenstvá týchto populárnych nápojov upozorňujú mnohé vedecké štúdie

„Rozumiem tomu, že mladí chcú niečo sladké a zároveň stimulačné, potrebujú energiu. Ale treba im ponúknuť nejaké zdravšie varianty. Rozumiem, že sa chcú socializovať, napodobňovať idoly a celebrity, ktoré nezdravé nápoje propagujú. Všetci sa musíme učiť, ako odolať a naučiť sa rozlišovať. Napríklad taká obyčajná hroznová šťava bez pridaného cukru. Nakopne, a pritom neobsahuje zmes zbytočných prídavných látok či kofeín. Dodá okamžitú energiu vďaka  prirodzene sa vyskytujúcej glukóze a fruktóze, ktorú mozog a telo potrebuje. Energia sa uvoľňuje postupne, preto nám nerozhádže metabolizmus. To sa o energetických drinkoch, za ktorými mladí šalejú, nedá povedať. Tie, ako rýchlo ich naštartujú, tak rýchlo ich dostanú zase dole a cítia ešte väčšiu únavu ako pred vypitím. A zase potrebujú ďalší stimulant, proste začarovaný kruh,“ vysvetľuje nutričná špecialistka Jana Kondrcová.

Hroznová šťava PiJUR zo slovenských vinohradov vo Farnej je nenápadný, ale o to vzácnejší prírodný poklad. Okrem čistej energie vo forme glukózy a fruktózy obsahuje vysoké množstvo vitamínu C a skupiny B, minerály ako draslík, horčík, vápnik, železo. Vďaka tomu, že je šťava čistá a nepasterizovaná, obsahuje aj dôležité bioaktívne polyfenoly, ktoré majú silné antioxidačné a protizápalové účinky.

„Mladý organizmus je vo vývoji, je extrémne citlivý na energetické stimulanty. Hrozí vybudovanie si určitej závislosti a ďalšie zdravotné riziká.“
 Doc. MUDr. Juraj Jackuliak, PhD.

„Taká obyčajná hroznová šťava bez pridaného cukru. Nakopne, a pritom neobsahuje zmes zbytočných prídavných látok či kofeín.“
Nutričná špecialistka Jana Kondrcová

Ďalšie články

Sleduj ako @PIJUR #pijur rastie v našich viniciach vo Farnej, vzniká vo vinárstve VIAJUR a chutí celému Slovensku.

This site is registered on wpml.org as a development site. Switch to a production site key to remove this banner.